• Новини

Екскурсія студентів інженерно-фізичного факультету до АТ «Запорізький завод феросплавів»

Завдяки підтримці Української Асоціації виробників феросплавів та особисто виконавчого директора УкрФА Кудрявцева Сергія Леонідовича у період 18-19 квітня 2019 р. група студентів Інженерно-фізичного факультету КПІ ім. Ігоря Сікорського із 24 студентів другого та третього курсів та двох викладачів (заст. декана доц. Дудка О.І. та доц. каф. ЛВЧКМ Самарай В.П.) відвідали АТ «Запорізький завод феросплавів» з екскурсією, під час якої учасники ознайомилися з історією заводу, з циклом виробництва продукції, технологією, механізацією і автоматизацією процесів у всіх 4-х плавильних цехах.

Изображение 064 1 Изображение 053 1

Досить тривала подорож до Запоріжжя (майже 10 годин)  проходила у салоні комфортабельного автобусу, студентів забезпечили усім необхідним на дорогу,  водою та їжею.

Прибувши до Запоріжжя студентів поселили у  профілакторії заводу,  який знаходиться на острові Хортиця,  у комфортні номери, в яких  розмістили по 2-4 студента.  Після вечері  була можливість ознайомитись із чудовою заповідною зоною Хортиці, подихати кришталево чистим повітрям та оглянути саме місто Запоріжжя.

Вранці  після сніданку почалась екскурсія на підприємство. Майбутні фахівці матеріалознавці і металурги відвідали музей та дізналися про історію заводу, виробництво та його нагороди.

Изображение 025 1

Це велетенське підприємство має декілька тисяч співробітників, півтора кілометри у довжину, 62 Га площі, власне залізничне депо і 4 цехи з 22 робочими дуговими печами й різними технологіями виробництва більш ніж 30 феросплавів, серед яких й унікальна виплавка металевого марганцю (в світі його виготовляють, як правило, електролітичним шляхом, але виплавляють лише в Україні на ЗФЗ).

Цей флагман українського феросплавного виробництва був побудований ще 1933 року в лоні довоєнного Радянського союзу і наразі випускає більше 20 тис. тон феросплавів на рік, що на перший погляд не так і мало.

Керівництво заводу постійно модернізує виробництво та технологічні процеси. Серед досягнень АТ «Запорізький завод феросплавів»: створення і введення в роботу унікальних печей постійного струму та печі на ультранизькій частоті, до речі, єдиної в світі, розробка і впровадження технології розливання сплавів у розливні порожнини, використання феросплавного газу замість природнього, утилізація тепла від печей, використання шлаків, рафінувальних сплавів  при виробництві феросилікомарганцю, розробка і впровадження технологій виробництва низькофосфористого феросилікомарганцю марки МнС25Р10 з використанням шихти марганцевих руд.

Изображение 059 2

Після екскурсії до музею була надана можливість спостерігати за роботою обладнання, нової техніки в умовах виробництва. У плавильному цеху №2 студенти ознайомилися з виробництвом на печі постійного струму на ультранизькій частоті. У цеху №3 спостерігали, як виплавляють металевий марганець, а у цеху №4 ознайомилися  з  технологічним процесом виробництва феросиліцію. Дізналися,  що нещодавно було введено в експлуатацію  нову автоматизовану систему управління технологічним процесом на плавильній печі № 34 у цеху № 4 (потрібно бути дуже уважним щоб спостерігати за роботою такої великої печі,  бо дані видаються відразу на 4 екранах). Наприкінці екскурсії студенти ще ознайомилися з обладнанням та технологією виробництва на печах  постійного струму № 9 та № 10 (саме під час нашої екскурсії вперше випробовували в цих печах плавку  сталі).

По завершенню екскурсії відбулась зустріч із головою правління АТ «Запорізький завод феросплавів» – Кравченко П.О., на якій студенти отримали змістовну інформацію про сучасне життя і завдання, що стоять перед підприємством, важливість та необхідність співпраці з навчальними закладами. Павло Олександрович, який є одночасно і головою Ради директорів УкрФА – це людина з шаленою енергетикою, його слова зачепили і змотивували кожного студента.  Ми дуже вдячні керівнику АТ «Запорізький завод феросплавів» за гостинність та чудовий прийом на заводі.

На згадку про екскурсію ми отримали невеличкі подарунки – шматочки металевого марганцю та ручки з логотипом підприємства та трішки стомлені, але задоволені екскурсією, із багажом нових знань та вражень ми повернулися до Києва.

Изображение 017 1